Tisztelt Kollégák!
Az utóbbi évben újra felerősödött a régi csarnoképületek felújításának, modernizálásának igénye, kisebb csarnokok kapnak új funkciót és ehhez illeszkedően felújításra kerülnek az ipari padlók is. Melyek a legfőbb lehetőségek? Teljesen új szerkezet, padlócsere, vagy a meglévő felületre ráépítés szükséges, vagy elég, ha csak a meglévő felületet tesszük korszerűvé? Néhány szempontot járok körül a következő egyperecesekben vázlatként, a megoldási lehetőségek rövid bemutatásával. Ebben az esetben is, mind minden felújításnál és építésnél az ár-értékarány optimalizálása, a költséghatékonyság megtalálása a cél.
Természetesen, a műszaki minimumot kell először pontosan meghatározni, azaz, hogy mit kell tudjon az új ipari padló: teherbírás (megoszló, targonca, egyéb jármű pontszerű teher stb.)? A másik fontos szempont a felületképzés: kopásállóság, pormentesség, olajállóság, vegyszerállóság, vízzáróság, takaríthatóság, csúszásmentesség, elektromos vezetőképesség, fugák- és más dilatációk stb.

Vegyünk példaként egy 40-50 éves mezőgazdasági csarnok ipari padlóját – ennél rosszabb állapot csak ritkán fordul elő. Ezek a régi betonpadlók általában elegendően nagy szilárdságúak (a legtöbbször elérik a C30/37 nyomószilárdsági osztályt), de vasalás alig van benne, felső vasalás nem szokott lenni, alul pedig max. egy Ø8-10 mm-es 150-200 mm-es osztású hegesztett betonacélháló, vagy szerelt vasalás található. Az ilyen betonlemezek nem tekinthetők a mai szabványok szerint vasbeton lemeznek, legfeljebb vasalt aljzatbetonnak. A vastagságuk is eléggé változó szokott lenni és gyakran több réteg beton van egymás alatt.
Ha 2-3 tonnánál nagyobbak a megoszló terhek, a polcláb-, ill. koncentrált terhek és a targonca kerékterhek, akkor mindenképpen szükséges a statikai ellenőrző számítás. Az ellenőrző számításhoz komplex adathalmaz kell: betonlemez vastagsága, vasalása, beton nyomószilárdsági osztálya és az ágyazat, alépítmény állapota, teherbírása.
Ha kisebbek a terhek, akkor elegendő lehet egy Schmidt kalapácsos ellenőrzés, talajradarozás, és alapos szemrevételezése az ipari padlónak, ahol a repedések, hibák jellegéből, állapotából következtetni tudunk a padlólemez statikai állapotára.
Amint összeálltak az adatok az ellenőrzéshez (becsült lemezvastagság, beton nyomószilárdság, ágyazási tényező és a terhelési adatok), akkor elvégezhetjük az ellenőrzős méretezést a vonatkozó szabványok, műszaki irányelvek szerint. Természetesen, ha nem vasbeton, vagy acélszál-, vagy makró műanyagszál erősítéses betonról van szó, akkor csak a repedésmentes állapotra méretezhetünk, azt kell feltételezzük, hogy a szerkezet saját húzó-, hajlító-húzószilárdságának kimerülése után már nem vesz fel terhelést. Ha a statikai megfelelőség kimutatható, akkor megmaradhat a szerkezet, akkor nem lesz feltétlenül szükséges a padlócsere, vagy a meglévő padlóra való ráépítés. Innen folytatjuk…