Betonátvételi anomáliák (2. rész)

Tisztelt Kollégák!

Amikor a mixerautó kiérkezik a helyszínre, megkezdődik a beton átadás-átvétele. Ha a szállítólevélen eltérést találunk a megrendelésben megadott adatokhoz képest, azonnal jelezzük, pl. ha nem az a jelű beton érkezett, amit megrendeltünk, vagy nagyon hosszúra nyúlt a szállítási idő. Ezután engedjünk ki a mixerből egy talicskányi betont és vizsgáljuk meg a konzisztenciáját. Szerkezeti betonokhoz, ipari padlókhoz leginkább a terülésmérést használják (ennek jel az F /flow/ mérőszámmal jelzett osztály), az F3 konzisztencia osztály éppen azt jelenti, hogy a szabványos eszközzel és módon elvégzett vizsgálati eredmény 420-480 mm-es terülésű frissbetont igazol.
A terüléssel az MSZ 12350-5 szabvány szerint végzett konzisztencia vizsgálat megfelelőségi tartománya az MSZ 4798:2016 betonszabvány szerint, a példaként vett F3 konziszetencia osztályban 420-480 mm (-10 mm a tolerancia az alsó határól és +10 mm a felső határtól, de az ürítés kezdetekor mérve -20 mm az alsó határtól és +20 mm a felső határtól).

Az ürítés kezdetekor a betonkeverék konzisztenciája kissé el szokott térni a mixerkocsi belsejében levőtől, általában a hígabb része szokott kifolyni először, ezért megengedőbb a szabvány ebben az esetben. Az is jó gyakorlat, hogy nem rögtön, az első 50-100 literből vesszük a vizsgálathoz a mintát, hanem pl. az ürítés felénél. Ilyenkor, természetesen néznünk kell a kifolyó beton konzisztenciáját, és ha már ott problémát látunk, hogy túl sűrű, vagy túl híg a keverék, akkor azonnal mérni szükséges. A gyakorlott szakemberek látják, hogy a keverék megfelelő lehet-e vagy sem, de azért a mérés a biztos és az egzakt mérőszám lehet csak reklamációs alap. Tehát gyanú esetén, azonnal mérni kell.

Ha csak kismértékben tér el a mért konzisztencia a tervezettől, a határértékektől, akkor meg lehet fontolni azt, hogy korrigáljuk-e, illetve korrigáltassuk-e a beton összetételét, vagy inkább küldjük vissza és ne vegyük át a szállítmányt. Megtehetjük, ha a betongyár nem tudja igazolni az átadás helyén és időpontjában a szerződésben és a szabványban foglalt paramétereket, de tudom, hogy a realitás az, hogy inkább átvenné a kivitelező a szállítmányt, mintsem lazán visszaküldeni. Időnyomás alatt áll a felhasználó, megtörtént a felvonulás az építkezésre, a határidő rövid és ha már elindult a betonozás, akkor egy vagy több mixerautó visszaküldése káros technológia következményekkel is járhat (pl. a betonozás leállítása miatt munkahézag képzésre lehet szükség, vagy spontán munkahézagok alakulhatnak ki, melyek repedéseket indítanának el stb.).

Nagyon fontos, hogy ne csússzon ki a kezünkből a folyamat kontrollja, mert ha kicsúszik, akkor szinte biztos, hogy hibázunk, vagy hibás lesz a szerkezet, amit építünk. A hiba keletkezése után pedig a javítás, felelőskeresés és ennek igazolása komoly probléma és nagy költséget jelenthet, ráadásul a betonszerkezeteknél ez a végtermék minőségi és esztétikai veszteségét is előidézheti. Abban az esetben azonban, ha urai tudunk maradni a helyzetnek, elő tudjuk állítani az optimális megoldást.

Amíg a beton szállítólevelét nem írjuk alá az átvevő rubrikánál, addig a beton szállítója, gyártója felel a beton minőségéért. Ezért, ha bármit módosítunk, azt csak a betongyár tudtával és beleegyezésével (méghozzá ledokumentáltan, írásban) tegyük meg. Még jobb, ha maga a betongyár technológusa intézkedik és teszi megfelelővé az adott keveréket. Mert van mód kisebb korrekciókat végezni az építés helyén, de az tegye ezt, akié a beton. Amíg nincs átadva, addig a gyártóé, az ő tulajdona. Minden, amit tesz vagy nem tesz vele, az az ő felelőssége. Túl sűrű beton esetén (ami a betongyárban még belefért a terülési határértékek közé, de a szállítás után már nem) lehet is és szabad is folyósító betonadalékszert adni a keverékhez, ha pedig túl folyós a beton, akkor félre állíthatjuk és kevertethetjük még, ha nem futunk ki az eltarthatósági időből. A beton bizalmi termék, ezért javaslom, hogy nyíltan beszéljék meg a felek, még az átvétel előtt a teendőket, hiszen a megfelelőség objektív dolog! A megrendelő, kivitelező, felhasználó ragaszkodjon a megfelelő minőséghez, de engedje, hogy a gyártó még az átadás előtt korrigálhassa a beton összetételét!
A realitás az, hogy erre azért nagyon szűk időkeret és eszközrendszer áll rendelkezésre, de kis eltérések és jó szakemberek esetében ez működik.

Ha úgy veszi át a felhasználó a betont, hogy tudta, hogy az nem felel meg a szabványnak, vagy saját hatáskörben, a gyártó jóváhagyása nélkül módosítja az összetételt (pl. vizet adagol a betonhoz), akkor a betongyár már nem vállal garanciát a termékért. Sok esetben eltér a megrendelő személye attól, aki végül a betont bedolgozza, hiszen előfordul, hogy a beruházó, vagy a generálkivitelező veszi a betont. A szabvány egyértelműen fogalmaz, a beton felhasználója felelős a kiérkező beton átvételéért és a bedolgozott beton minőségéért, tehát nem háríthatja el a felelősséget magától a betont bedolgozó szakkivitelező azzal, hogy nem ő rendelte a betont, hanem ő csak bedolgozta. Aki bedolgozza a betont, az felel annak átvételéért is.
A továbbiakban folytatom a beton átadás-átvétele körüli megoldási lehetőségek bemutatását…